David Lynch - az örök különc
Nem csak a filmjei, de a kampányai is különlegesek voltak
David Lynch gondolkodását, a világhoz való hozzáállását az Inland Empire kapcsán a Laura Dern Oscar-jelöléséért folytatott kampánya írja le számomra a leginkább. Ez mutatja meg, mennyire nem a konvencionális cselekedetek, történések embere volt.
2006-ban járunk, és David Lynch meg van győződve arról, hogy Laura Dern alakítása a legújabb filmjében, az Inland Empire-ben Oscar-díjat érdemel – akkor még nem tudtuk, hogy ez lesz a rendező legutolsó nagyjátékfilmje.
Hogy színészét népszerűsítse leállított egy széket a Hollywood Boulevard és a La Brea sarkán, kirakott egy nagyméretű Dern plakátot maga mellé, amelyen a színésznő fényképe és az „Ajánlom a figyelmükbe” felirat szerepelt. A jelenség megerősítése érdekében még egy tehenet is magával vitt az akcióra. A tehén valójában egy utalás volt, mert egy kisebb plakáton az is szerepelt „Sajt nélkül nem lenne Inland Empire!” de ennek a magyarázatára annyi külön verzió létezik, hogy felesleg lenne a valóságtartalmukat kibogozni.
Ami biztos. Egy interjújában a rendező kijelentette, hogy az Inland Empire-t eredetileg nem játékfilmnek szánta. Egyszerűen csak előállt egy ötlettel, és – kihasználva a DV-kamerák sokoldalúságát és egyszerűségét – lefilmezett látszólag egymástól függetlennek látszó jeleneteket. A első leforgatott jelenet Laura Dern monológja volt a néma pszichiáterhez. Az idő előrehaladtával kezdte látni, a történetek miként kapcsolódnak egymáshoz, és addig forgatott hozzá még jeleneteket, amíg meg nem kapta azt, amit a mozikban végül megmutatott nekünk. Azok a pletykák, miszerint Lynch forgatókönyv nélkül kezdett el forgatni, többé-kevésbé nem helytállóak, hiszen egy-egy rövid jelenetet megírt mielőtt leforgatta volna azokat.
Visszatérve az utcai akcióhoz, az egyik őt kérdező újságírónak például így nyilatkozott: „Tudod, nagyon sok Akadémiai és mindenféle más díjkiosztó zajlik most a városban. Az alkotók általában pénzzel oldják meg hogy a jelölők felfigyeljenek rájuk; nos, nekem nincs pénzem. De azt is érzem, hogy az Akadémia tagjainak bizonyára elegük van abból, hogy vagyonokba kerülő reklámok sokasága kerül a szemük elé, és már senki sem figyel oda ezekre igazán. Őszintén szólva, kint vagyok a tehénnel, és a legnagyszerűbb emberekkel találkozom. A minap a barátom Marek Zebrowski (az USC Lengyel Zenei Központjának igazgatója volt akkoriban) zongorázott mellettem. Olyan gyönyörű volt, olyan nagyszerű nap volt. Kint voltam Georgiával, a tehénnel, gyönyörű zongoramuzsika szólt, és annyi nagyszerű emberrel találkoztam.”
A kampány sajnálatosan nem járt sikerrel, mert Dern-t nem jelölték az alakításáért. A film kapcsán a színésznő maga is többször kijelentette, hogy nem tudja megmondani valójában miről is szól, de a szerep és a Lynch-csel való közös munka olyan lehetőség bármelyik színész számára, amire nem lehet nemet mondani! Amikor a rendező a szerepajánlattal felhívta csak ennyit kérdezett: „Nem akarsz jönni és kísérletezni?”
Laura Dern második Oscar-jelölését 2015-ben a Vadon című filmért kapta, amit szintén nem sikerült díjra váltania. A szobrot csak a harmadik jelölése a Házassági történet hozta meg a számára 2020-ban.
David Lynch szintén azon különleges rendezők közé tartozik, akit bár négyszer is jelöltek Oscarra - egy forgatókönyv, és három rendezői jelölés - egyet sem tudott díjra váltani. Az Akadémia a munkásságát még 2002-ben egy tiszteletbeli Oscar-díjjal honorálta, amely elismerést könnyekig meghatódva vett át Laura Dern, Isabella Rossellini és Kyle MacLachlan hármasától!
Richard Harbaugh / ©A.M.P.A.S. Matt Petit / ©A.M.P.A.S. Michael Yada / ©A.M.P.A.S.